Lasik

LASIK (Laser-Assisted Insitu Keratomileusis),kornea yüzeyinden mikro keratom yardımı ile bir flep kaldırılarak stroma dokusuna Excimer Laser tedavisi uygulanmasıdır. 2000 li yıllardan itibaren yaygın olarak uygulanmaya başlanmıştır. Hastalar 2-3 saat yanma batma hisseder, ertesi gün günlük hayatlarına dönerler.

LASİK Nasıl Uygulanır?
gerekli muayeneleri ve tetkikleri yapılarak lasere hazırlanan hastalara, mikro keratom yardımı ile 100-170 mikron kalınlığında bir korneal flep kaldırıldıktan sonra, Excimer Laser uygulanır. Flepin yerine yerleştirilmesinden sonra koruyucu yumuşak kontakt lens takılır.

LASİK’İN Dezavantajları Nelerdir?
• Flep kalınlığı hedeflendiği gibi olmayabilir
• Flep hazırlanırken yırtılabilir.
• Postop epitel yürümesi gelişebilir
• Flepte kırışıklık oluşabilir
• Flep kayması gibi komplikasyonun görülme sıklığı İNTRALASE (BIÇAKSIZ LASER)’e göre çok daha fazladır.

MİKROKERATOMLAR (Bıçaklı Laser) Tedaviden Kalktımı?
LASIK en sık kullanılan yöntemdir. Korneal flep kaldırılma aşaması en hassas ve komplikasyon çıkmasına müsait aşamasıdır. İNTRALASE (BIÇAKSIZ LASER) çıkıncaya kadar flep mikro keratomlarla kaldırılıyordu. Hala dünyada ve ülkemizde birçok klinikte bu mikro keratomlar kullanılmaktadır. Birçok dezavantajları olmasına rağmen çok ucuz olması ve pratik kullanımı nedeni ile hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Bölgesinde en gelişmiş ve güvenli sağlık hizmetini vermeyi amaçlayan NİVGÖZ, İntralasein en gelişmiş modelini (İFS 150 khz) hizmete sunarak daha güvenli ve kişiye özel flep ve kişiye özel Excimer Laser tedavisini uygulamaya başlamış ve İstanbul dışında bu modele sahip ilk klinik olmuştur. Çok güvenilirliğinin yanı sıra birçok avantajı olan İNTRALASE’in kullanıma girmesi ile mikro keratomlar yerini hızla bu cihaza (İNTRALASE-BIÇAKSIZ LASER) bırakmaya başlamıştır.